Gruzijci priredili senzaciju turnira i srušili Portugal, dalje ide i Turska

Istina, Portugal je bio u kombinovanom sastavu, ali nasuprot Gruzije je bio jako dobar tim

Kvarachelija - Avaz
Gruzija Portugal - Avaz

prije 2 dana

Fudbaleri Gruzije napravili su senzaciju i u posljednjem kolu grupe F srušili Portugal za plasman u osminu finala Evropskog prvenstva (2:0).

Istina, Portugal je bio u kombinovanom sastavu. Od startera su tu bili golman Diogo Kosta (Costa), Kristijano Ronaldo (Cristiano) i Palinja (Palhinha), ali ni to nije opravdanje, jer je to tim koji ima nevjerovatnu širinu u rosteru.

Bio je ovo jubilarni 50. meč za Ronalda na velikim takmičenjima - Evropsko i Svjetsko prvenstvo, ali ga neće pamtiti po dobrom.

Počelo je i završilo šokantno za Portugalce. Gruzijsko čudo Kviča Kvarachelia (Kvicha Kvaratshkelia) je pobjegao portugalskoj odbrani i doveo Gruziju do vodstva nakon samo 92 sekunde igre.

Ronaldo je zaprijetio u 16., ali bombu iz slobodnog udarca je odbranio fantastični Giorgi Mamardašvili (Mamardashvili). Prijetio je i Žoao Feliks (Joao Felix), ali Portugalci nisu mogli do gola.

Statistika s utakmice Gruzija - Portugal. Sofascore za Dnevni avaz

Statistika: Gruzija - Portugal

I onda 54. minut i penal za Gruziju. Georges Mikautadze je iskoristio jedanaesterac i došao do svog trećeg gola na Euru - najbolji je strijelac turnira.

S utakmice Češke i Turske. UEFA

Ovom pobjedom Gruzija je izborila plasman u narednu rundu kao trećeplasirana ekipa grupe F.

Portugal ide dalje kao prvi, a u osminu finala ide i Turska koja je pobijedila Češku (1:2).

Činilo se da će Turska imati olakšan posao nakon isključenja Antonina Baraka u 20. minuti. Povela je Turska u 51. preko Hakana Čalhanolua (Calhanoglu), ali se Češka vratila 15 minuta kasnije preko Tomaša Sučeka (Tomas Soucek).

Statistika s meča Češka - Turska. Sofascore za Dnevni avaz

Statistika: Češka - Turska

Ipak, Turska je do kraja uspjela doći do trijumfa, pogotkom Dženka Tosuna (Cenk) u sudijskoj nadoknadi.